Кои сили и тенденции ще движат образователните иновации през следващите 20 години?
В края на януари тази година в Сингапур се проведе Втората Евроазиатска конференция за образователни иновации ECEI 2019.
Тя се превърна в комуникационна платформа за изследователи, занимаващи се с образователни иновации.
Конференцията има за цел да подпомогне интердисциплинарното сътрудничество между преподаватели и експерти не само от академичните среди, но и от индустриалните и високотехнологичните области.
Основните теми разглеждани на форума бяха как се използват следните похвати и иновативни средства в образованието.
♦ Визуален дизайн в образователните иновации;
♦ Използването на филми в в образователните иновации;
♦ Използването на комикси и анимация в образователните иновации;
♦ Видео игри;
♦ Изкуство и технологии.
Обучението и иновациите вървят ръка за ръка.
„Арогантността на успеха се състои в това да си мислиш, че каквото си направил вчера, ще бъде достатъчно утре“. Уилям Полард
Кои сили и тенденции ще движат образователните иновации през следващите двадесет години?
Има три важни въпроса, на които трябва да се опитаме да дадем отговор:
- Готово ли е образованието за новата вълна от иновации?
Преди няколко години учителите се страхуваха от въвеждането на електронен дневник. Сега те вече очакват с нетърпение нови технологични открития като изкуствен интелект, виртуална реалност и машинно обучение, които да освежат обучението.
- Какво може да ни помогне да дадем тласък на тази нова вълна?
Необходимо е да се използват различни изследователски центрове и средства, за да започне активно прилагане на новите технологии в конкретното обучение.
Нужно е по-голямо фокусиране върху социално-емоционалното обучение СЕО (social-emotional learning SEL). Все повече преподаватели и образователни стратези признават , че отдавна не може да се разчита само на тестове за оценка на знанията на обучаваните.
Солидни академични знания са задължителни, но учениците се нуждаят от допълнителни умения и практически знания, за да успеят в живота. Вече има организации като CASEL, които работят в тази област, но все още няма консенсус кои СЕО умения са най-важни, как да подкрепим учителите при създаването на условия, които подпомагат това и как да се измерва усвояването на умения.
3.Новият подход към образованието и фокусирането върху кариерното и техническо обучение ще стимулират ли нови инвестиции, за да могат младите хора да се подготвят по-добре за своето бъдеще?
По-съществено е как да подготвим нашите деца за утрешната икономика, а не само за професиите, търсени сега.
Благодарение на автоматизацията, навлизаща във всички индустрии, се очаква грандиозна промяна на трудовия пазар – около 40% от сегашните дейности до 2030 г. ще се извършват от машини или роботи, затова е крайно време да започнем да реформираме образованието, защото децата, които ще търсят работа през 2030 г., вече са на училищната скамейка.Така че предизвикателството е съвсем реално.
Сега трябва учениците да се информират накъде върви развитието на икономиката, за да могат да бъдат подготвени за живот, изпълнен с възможности и избори!
Автор: Таня Колева, Магистър филолог
Преподавател по Английски език в Технически Университет София
Литература:
Eurasia Journal of Mathematics, Science & Technology Education, 2015, 11(1), 149-158
Science Education and Educationfor Sustainable Development –
Justifications, Models, Practicesand Perspectives
Ingo Eilks,University of Bremen, GERMANY